1. Z jakich materiałów można wykonać kominek?
Nowoczesne wkłady kominkowe wykonuje się z żeliwa i stali kotłowej, do obudowy zaś, specjalne płyty ognioodporne kartonowo-gipsowe, które wykańcza się takimi materiałami jak: kafle, kamień naturalny (marmur, piaskowiec, trawertyn, granit), płytki klinkierowe, szkło, stal nierdzewna i inne materiały według życzeń klientów.
2. Ile kosztuje standardowy kominek?
Ceny kominków są uzależnione od rodzaju wkładu i wykorzystywanych materiałów, a także ilości czasu, jaki jest wymagany dla zbudowania danej realizacji. Rozpiętość cenowa kominków jest ogromna, dlatego zawsze podejmujemy indywidualne rozmowy z Klientami aby nie zawieźć ich oczekiwań. Warto jednak pamiętać, że elementy dodatkowe, takie jak instalacja DGP (Dystrybucja Gorącego Powietrza) czy instalacje z płaszczami wodnymi mogą podnosić końcowa cenę. Zachęcamy do kontaktu – przygotujemy indywidualną wycenę!
3. Czy wykonujecie kominki o nietypowych kształtach?
Jesteśmy w stanie wykonać kominki na zamówienie w każdym kształcie i rozmiarze, zależnie od wymagań klienta. Zachęcamy do sprawdzenia naszej galerii realizacji, w której zamieszczamy zdjęcia zrealizowanych już przez nas kominków.
4. Czy macie gotowe projekty na sprzedaż?
W ofercie posiadamy zarówno gotowe projekty kominków na sprzedaż, jak i wykonujemy je na indywidualne zamówienie naszych klientów.
5. Co to jest DGP?
DGP to skrót od określenia “Dystrybucja Gorącego Powietrza” – jest to system, dzięki któremu można rozprowadzać gorące powietrze z kominka (ale nie bezpośrednio z paleniska!) po całym budynku – do wszystkich pomieszczeń. Stosuje się go jako alternatywę lub uzupełnienie dla tradycyjnego pieca centralnego ogrzewania. DGP wymaga odpowiedniego wkładu grzewczego i wykonania instalacji elektrycznej dla pompy gorącego powietrza.
6. Czy samym kominkiem ogrzeję cały dom?
Tak – nie ma ku temu przeciwwskazań. Dzięki DGP można z powodzeniem ogrzać cały dom. Specjalnie zaprojektowana instalacja pomoże w doprowadzeniu ciepła do każdego pokoju, jednak dla optymalnej skuteczności i komfortu zalecane jest także zastosowanie zapasowego źródła ogrzewania.
7. Jakim drewnem palić w kominku?
Do kominka najlepsze jest dobrze wysuszone drewno z drzew liściastych. Drewno drzew iglastych zawiera dużo żywicy, która brudzi kominek i tworzy dużo dymu i sadzy. Polecamy drewno takie jak: brzoza, buk, dąb, grab, drzewa owocowe. Należy jednak pamiętać o najważniejszym – drewno kominkowe musi być dobrze wysuszone!
8. Kominek z płaszczem wodnym czy bez?
Wybór zależy od potrzeb, konkretnej sytuacji (konstrukcji) oraz wymagań. Kominek z płaszczem wodnym pozwala na ogrzanie całego domu przez integrację z systemem centralnego ogrzewania, dzięki czemu podczas nawet rekreacyjnego palenia w kominku automatycznie (i niejako – mimowolnie) oszczędzamy energię pieca głównego C.O.. Jest jednak droższy w wykonaniu, ponadto wymaga znacznie staranniejszej konserwacji i generuje ryzyko (minimalne, ale jednak) usterki systemu i przegrzania instalacji. Kominek bez płaszcza wodnego pozwala na ogrzanie tylko tego pomieszczenia, w którym się znajduje (chyba, że zainstalujemy system DGP) , ale jest tańszy.
9. Kominek z wkładem stalowym czy żeliwnym?
Polecamy kominki z wkładem żeliwnym – są trwalsze, lepiej akumulują ciepło, zapewniają odpowiednio wysoką temperaturę spalania, również dostępne są w wielu dekoracyjnych wariantach.
10. Czy wykonujecie kominki z powierzonych materiałów?
Tak, jesteśmy w stanie wykonać kominki z przekazanych nam materiałów. Służymy również poradami co do dobru odpowiednich materiałów dla każdej nowej inwestycji.